Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

zużyty akumulator

Gdy już kupiliśmy nowy akumulator, nie zawsze do końca wiemy, co powinniśmy zrobić ze starym. Jako że bateria samochodowa zalicza się do grona przedmiotów mających negatywny wpływ na środowisko naturalne, nie można jej po prostu wyrzucić do kosza, a już w szczególności porzucać np. w lesie. Akumulator zawiera w sobie kilka niebezpiecznych substancji mogących poważnie skazić glebę czy wodę (ołów, rtęć, kadm, cynk, lit) lub nawet zaszkodzić nam samym poprzez np. poparzenie (jeśli wycieknie z niego kwas siarkowy). Każdorazowe nieprawidłowe przechowywanie starego akumulatora dokłada zatem „małą cegiełkę” do powolnej destrukcji środowiska oraz zagraża zdrowiu i życiu żyjącym w nim organizmów.

Dla spokoju sumienia warto wobec tego zadbać o prawidłową utylizację starego akumulatora, a raczej przekazanie go do placówki zajmującej się recyklingiem zużytych baterii (albo do podmiotu, który go im dostarczy). W przypadku akumulatorów skala ponownego wykorzystywania komponentów jest naprawdę imponująca, ponieważ do produkcji nowych baterii używa się aż 95% materiałów pochodzących z zużytych przedmiotów.

Najbardziej komfortową opcją pozbycia się starego akumulatora jest przekazanie go sklepowi, w którym kupujemy nową baterię. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i korzystne finansowo: anulowana zostaje bowiem opłata depozytowa w wysokości 30 zł (zapłacimy ją, jeśli w momencie transakcji nie zwrócimy starego akumulatora). Jeśli już wcześniej kupiliśmy nową baterię, zużytą można zawieźć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w każdej gminie. Ewentualnie można skorzystać z usług firm skupujących stare akumulatory. Alternatywę stanowią organizowane co jakiś czas przez samorządy zbiórki starego sprzętu elektronicznego, podczas których mogą być również przyjmowane akumulatory.

Podobne wpisy